Charakterystyka kuchni włoskiej

Charakterystyka kuchni włoskiej

Włochy to piękny zakątek świata, w którym nie brakuje atrakcji dla turystów, pięknych krajobrazów. Włoskie produkty znane są niemal na całym świcie, podobnie jak włoska kuchnia.

Włoski styl to niekwestionowana funkcjonalność, a także piękno i styl. Nie dziwi zatem fakt, iż tak wiele osób zauroczonych jest malowniczą Italią i wytworami z tego regionu.
W odniesieniu do włoskiej kuchni zauważyć należy, iż jest ona wyszukana, ale też prosta. Pojawia się tu różnorodność i bogactwo smaków. Włoskie dania są dobrze przyprawione, a także bardzo ładnie podane. Włosi przywiązują bowiem taką samą uwagę do smaku potrawy, co jej wyglądu, sposobu podania. To samo dotyczy kawy włoskiej. Oryginalne mieszkanki zasługują na najwyższe uznanie. Włosi bardzo lubią espresso. Ta mała kawa bardzo pobudza i dodaje sił. Na powierzchni właściwie sporządzonej espresso tworzy się charakterystyczny kożuszek, który wskazuje, iż jest to kawa przygotowana na bazie dobrej jakościowo mieszanki. Wybierając się do włoskiej restauracji nie można też nie skosztować przystawek czy deserów. Na szczególną uwagę zasługuje tiramisu i panna cotta. ich smak potrafi oczarować nawet bardzo wymagające podniebienie.
Włoska pizza i makarony

Odwiedzając dany kraj nie możesz zapomnieć o zjedzeniu najlepszych potraw jakie są kojarzone z danym miejscem. Tak samo jak w Polsce każdy obcokrajowiec powinien wypróbować kotlet schabowy i kapustę, tak samo Ty, będąc we Włoszech nie zapomnij o makaronach, pizzy i lasagne.
Najbardziej popularne potrawy włoskie cieszą się powodzeniem we wszystkich krajach unii europejskiej i nie tylko. Warto wypróbować różnorodne makarony i pizze. Odpowiednie przyprawy i umiejętność przygotowania nawet pozornie banalnie prostej pizzy przy użyciu specjalnego pieca do pizzy na grilla zachwyca wszystkich. Dodatkowo, wybierając się do Włoch musisz spróbować panna cotta. Ten bardzo prosty w przygotowaniu deser idealnie skomponuje się z przepyszną kawą. Śmietanka, cukier i wanilia to wszystko co Ci potrzeba do stworzenia niepowtarzalnego deseru, którego smak zapamiętasz na długo. 
Najbardziej popularne włoskie kawy

Włosi uwielbiają dobrą, aromatyczną kawę. Na co dzień pije się w tym kraju mnóstwo latte, espresso, cappuccino. Włosi przykładają ogromną wagę do tego jak kawa smakuje i pachnie, zatem włoskie kawy cechuje wyjątkowa jakość i wyborny smak.
Najbardziej popularne włoskie kawy to robusta i arabika. Kawa arabica (www.wloska-kawa.pl) posiada nieco mniejszą zawartość kofeiny niż robusta. Jest też bardziej delikatna, ma mniejszą zawartość goryczki. Cena robusty zazwyczaj jest niższa, gdyż łatwiej się ją uprawia i jest zazwyczaj mniej doceniana niż arabica.
Włoska kawa nie może mieć kwaśnego smaku. Włosi bardzo tego nie lubią i taki napój uznany zostałby za wysoce niesmaczny. Rzadko można zatem spotkać kawę, która składa się w całości z robusty. Częściej są to mieszanki o różnych proporcjach. Dzięki temu można na wiele sposobów łączyć smaki kaw i wydobywać z nich pokreślone walory.
Tradycyjna włoską kawę najlepiej jest przygotować w ekspresie. Typowe espresso zrobić można zaparzając około 7g kawy w temperaturze 90 stopni w ekspresie ciśnieniowym. Całość przygotowania espresso powinna zająć nie więcej niż 30 sekund. Jest to bardzo niewielka kawa. W Polsce pije się raczej nieco większe kawy, o bardziej znacznej pojemności. Należy jednak pamiętać, że Włosi piją wiele małych kaw w ciągu dnia i taka objętość jest wówczas optymalna. Jeśli nie posiadamy ekspresu do kawy - możemy napój przygotować w kawiarce. Będzie równie smaczny i równie łatwy w sporządzeniu. Niektóre osoby wręcz preferują taki sposób zaparzania kawy, uważając, że z kawiarki wychodzi bardziej aromatyczna, nasycona smakiem.
Włoska kawa to przede wszystkim kawa smaczna. Nie ma tu miejsca na kwaskowaty smak ani nieumiejętne sporządzenie mieszanki gatunków kawy. Dla Włochów picie kawy to prawdziwa ceremonia i warto od czasu do czasu wziąć z nich przykład, aby prawdziwie delektować się filiżanką "małej czarnej". 
Włoskie espresso

Wybierając się do restauracji czy kawiarni w niemal każdym lokalu gastronomicznym mamy szansę na to, aby uzyskać profesjonalne włoskie espresso. Serwowane w niewielkiej ilości i malutkich filiżankach stawia na nogi w najbardziej ponury dzień. Sama nazwa tej odmiany kawy pochodzi od sposobu przygotowywania napoju, a więc od specjalnego ekspresu ciśnieniowego, w którym przepuszczane jest średnio od 25 do 30 ml gorącej wody. Temperatura optymalna to od 88 do 92 stopni. Jeżeli chodzi natomiast o ciśnienie to przeważnie parzenie następuje przy 9 – 10 barach. Kawa musi by wyjątkowo drobno zmielona a następnie specjalnie „zbita”.
Włoskie espresso najlepiej smakuje wówczas, gdy pokusimy się na mieszankę rozmaitych ziaren. Kilka zmiksowanych rodzajów pozwala z jednej strony na oryginalniejszy posmak, a z drugiej również na to, aby napar był o wiele mocniejszy niż kawy serwowane nawet w większych pojemnościach ale za to przygotowywane wyłącznie z pojedynczego typu ziaren. Cecha charakterystyczna jest tu także gęsta pianka, zazwyczaj przybierająca odcień delikatnie orzechowy.
W ten sposób uzyskujemy efekt słynnej włoskiej crema. Owa pianka jest tajemnicą aromatu kawy. Zazwyczaj zawartość kofeiny jest tu dość wysoka, ale z pewnością mniejsza niż gdybyśmy zdecydowali się na zalanie filiżanki naparem z ekspresu przelewowego. Włoskie espresso, poza tym, że przez miłośników kawy jest spożywane samo, często stanowi bazę pod wielorakie inne odmiany kaw w tym na przykład cappuccino, caffe macchato, latte czy latte machiato, caffe americano itd. 

Opinie (0)

Zobacz firmy

Argonium.pl - agencja interaktywna

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Dr Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Producent maszyn cukierniczych HASBORG

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Internetowa rewolucja w przemyśle rozrywkowym

Internetowa rewolucja w przemyśle rozrywkowym

Hotel dla koni w okolicach Rzeszowa

Hotel dla koni w okolicach Rzeszowa

Tektura falista w opakowaniach dla branży motoryzacyjnej - wyzwania i innowacje

Tektura falista w opakowaniach dla branży motoryzacyjnej - wyzwania i innowacje