Jakie są rodzaje drukarek?

Jakie są rodzaje drukarek?

Drukarka jest urządzeniem, które warto wybierać dostosowując je do swoich indywidualnych potrzeb. Rynek sprzętu drukującego cały czas się rozwija, producenci starają się tworzyć urządzenia, które będą jeszcze lepiej odpowiadać wymaganiom użytkowników. Drukarki dzielą się na kilka rodzajów. Mimo iż każdy sprzęt drukujący spełnia to samo podstawowe zadanie to jednak robi to przy użyciu różnych technologii, które z kolei mają wpływ na jakość wydruku, jego szybkość czy trwałość. Różnice między rodzajami drukarek dotyczą także kosztów eksploatacji. Dlatego zanim dokonamy wyboru warto dowiedzieć się jakie są rodzaje drukarek i czym się od siebie różnią?

 

Rodzaje drukarek

Dostępne na rynku rodzaje drukarek różnią się między sobą przede wszystkim technologią druku. Istotne różnice mogą być także w budowie oraz parametrach tych urządzeń. Najbardziej popularne i znane są drukarki laserowe i atramentowe. Wyróżniamy także drukarki igłowe oraz sublimacyjne i wierszowe. Każda z wymienionych drukarek ma nieco inne przeznaczenie. To jaki rodzaj drukarki będzie dla nas najlepszy zależy bowiem od tego czy chcemy przy jej pomocy dokładnie odzwierciedlić dany szczegół graficzny czy raczej zależy nam na szybkości wydruku.

 

Rodzaje drukarek i ich charakterystyka

  • drukarka atramentowa - jedna z najbardziej popularnych drukarek dostępnych na rynku. Głównie ze względu na niską ceną oraz uniwersalność. Drukarki atramentowe dedykowane są do kolorowego wydruku. Pozwalają uzyskać wysoką jakość, świetnie nadają się do drukowania zdjęć i grafik. W swojej pracy wykorzystują tusz, który w zależności od producenta może znajdować się w kilku wkładach atramentowych. Wśród drukarek atramentowych wyróżniamy te z głowicą zintegrowaną z drukarką oraz z kardidżami. Działanie drukarki atramentowej polega na skraplaniu na papierze spreparowanego tuszu. Drukarki atramentowe często są wybierane przez osoby prywatne do użytku domowego lub do małych firm gdzie drukują się sporadycznie.
  • drukarka laserowa - ceniona jest przede wszystkim ze względu na szybkość wydruku. Wykorzystuje w swoim działaniu światło lasera lub diody LED. Materiałem eksploatacyjnym używanym w drukarkach laserowych jest toner. Działanie tego typu drukarki opiera się na tym, że promień lasera odbija się od zespołu soczewek po czym odwzorowuje obraz na światłoczułym bębnie. Następnie toner zostaje wprasowany w papier. Drukarki laserowe pracują bardzo szybko. Sprawdza się to zwłaszcza w miejscach gdzie drukuje się dużo czystego tekstu. Dużą zaletą drukarki laserowej jest też fakt, że do swojej pracy wykorzystuje toner, który w przeciwieństwie do tuszu -nigdy nie wysycha. Drukarki laserowe są nieco droższe od drukarek atramentowych. Cieszą się dużą popularnością ze względu na wytrzymałość. Na rynku można znaleźć też wielofunkcyjne urządzenia laserowe.
  • drukarka igłowa - (inaczej mozaikowa) - jest bardzo tania zarówno w zakupie, jak i późniejszej eksploatacji. Do nie dawna to ona wiodła prym w popularności. Działa podobnie jak maszyna do pisania. W swojej pracy wykorzystuje taśmę barwiącą. Głowica drukarek igłowych porusza się do góry i w dół lub też w przód i w tył w stosunku to papieru. Obecnie ten typ drukarki wybiera się wydruku faktur lub paragonów.
  • drukarka sublimacyjna - przeznaczona jest głownie do wydruku zdjęć. Pracuje na zasadzie przenoszenia barwnika na papier poprzez podgrzanie. Po wydruku papier fotograficzny pokrywany jest specjalną folią zabezpieczającą zdjęcie przed warunkami atmosferycznymi lub zniszczeniem.
  • drukarka wierszowa - urządzenie to przeznaczone jest jedynie do wydruku tekstu. To wydajne choć głośne urządzenie, działa poprzez uderzanie młoteczków przez taśmę barwiąca na papier. Nie należą do popularnych urządzeń głownie przez to, że ogranicza je ilość znaków.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Argonium.pl - agencja interaktywna

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Dr Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Producent maszyn cukierniczych HASBORG

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły