O karczmie słów kilka - krótka historia karczmy

O karczmie słów kilka - krótka historia karczmy

Karczma to budynek wiejski lub miejski, który jest miejscem spotkań okolicznej ludności, jak również miejscem wypoczynku dla podróżnych. W średniowiecznych karczmach przede wszystkim przygotowywano i sprzedawano alkohole, natomiast nieco później karczma zaczęła dostarczać swoim gościom nieco więcej rozrywek, a więc muzyki i tańca. Źródła podają, że w karczmach pewnego czasu załatwiano nawet sprawy urzędowe, dlatego trzeba przyznać, że karczma jest wyjątkowo ważnym elementem codziennego życia.

Średniowieczna karczma
We wczesnym średniowieczu w Polsce karczmy znajdowały się przede wszystkim na podgrodziach, jak również przy skrzyżowaniach dróg i miejscowościach kościelnych oraz targowych. W XII wieku prawo posiadania karczmy było nadawane sołtysom oraz wójtom, jak również mieszczanom, którzy uzyskali prawo warzenia piwa. Liczba karczm znacząco wzrosła w XVIII wieku. Główną częścią karczmy początkowo była duża izba, jednakże w związku ze zwiększonym ruchem podróżnych w karczmach zaczęto udostępniać pokoje do wynajęcia, jak również dobudowywano wozownie oraz stajnie. Na początku wznoszono karczmy drewniane, a od połowy XVIII wieku zaczęto budować karczmy murowane, w których część mieszkalna mieściła się w kompletnie innym budynku. Na wsiach karczmy były niezwykle popularne aż do I wojny światowej. Do tej pory zachowały się nieliczne karczmy polskie, które są teraz cennymi zabytkami.

Karczma Podkarpacie
Poszukujesz klimatycznej karczmy, w której będziesz mógł zorganizować imprezy integracyjne lub delektować się przepysznym menu serwowanym przez szefa kuchni? Karczma Podkarpacie oferuje wizytę w Siedlisku Janczar na terenie województwa podkarpackiego w Pstrągowej. Karczma weselna znajdująca się w niedalekiej odległości od Rzeszowa nie tylko przyciąga sielską atmosferą, ale również malowniczym otoczeniem. Wnętrze karczmy zachęca do skorzystania z usług za pomocą przepięknego wystroju i zapachu naturalnego drewna. Klimat Karczmy umożliwi zorganizowanie w niej wesela w stylu rustykalnym.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Paulina Siastała Klinika Belvedere

al. Jana Pawła II 11
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Średnia Ocena

5/5
Dr Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Argonium.pl - agencja interaktywna

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Jak poprawić wygląd samochodu, czyli tuning optyczny

Jak poprawić wygląd samochodu, czyli tuning optyczny

O czym warto pamiętać, wyposażając cukiernię?

O czym warto pamiętać, wyposażając cukiernię?

Piec tunelowy - czym się charakteryzuje

Piec tunelowy - czym się charakteryzuje