Projektowanie mobilnej strony www - na jaki design się zdecydować?

Projektowanie mobilnej strony www - na jaki design się zdecydować?

Mobilne strony www to sposób na szybsze i łatwiejsze dotarcie do klientów. Obecnie już większość osób ma dostęp do smartfonów i tabletów. Można z nich korzystać w każdym miejscu i czasie, a dzięki dużym ekranom łatwo przegląda się także strony internetowe. Ich właściciele muszą zatem przystosowywać swoje witryny do tych urządzeń, aby móc skutecznie dotrzeć do swoich odbiorców. Do wyboru mają design adaptywny i responsywny. Który z nich jest lepszy?

Dlaczego warto posiadać stronę mobilną?
Dynamiczny rozwój technologiczny w ostatnich latach sprawił, że coraz więcej osób korzysta z Internetu na urządzeniach mobilnych, takich jak tablet czy smartfon. Jeszcze kilka lat temu takich użytkowników było znacznie mniej. Wszyscy pamiętamy jak mało wygodne było przeglądanie strony www na telefonie.
Czas oczekiwania na załadowanie był bardzo długi, a zawartość była często mało czytelna. Nawet jeśli jakaś witryna posiadała wersję mobilną, to zwykle użytkownik miał dostęp jedynie do części jej funkcjonalności. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki dużym i czytelnym ekranom smartfonów, przeglądanie stron może być tak samo komfortowe co na monitorze komputera. Rozdzielczość wyświetlacza w poszczególnych urządzeniach znacząco jednak rożni się od siebie, dlatego aby użytkownicy mogli bezproblemowo przeglądać daną stronę, musi być ona odpowiednio zaprojektowana i dostosowana do urządzeń mobilnych. W tym celu stosuje się design adaptywny lub responsywny.

Czym różni się strona adaptywna od responsywnej?
Obecnie większa popularnością cieszą się strony responsywne. Potrafią one dynamicznie dostosowywać swój wygląd, w zależności od tego, na jakim urządzeniu są wyświetlane. Maja one uniwersalny charakter, dlatego zapewniają prawidłowy wygląd nawet na wyświetlaczu o nietypowej rozdzielczości. Strony adaptywne są natomiast projektowane w inny sposób. Nie tworzy się jednego, uniwersalnego wariantu, a kilka wersji dla danej strony. Podczas ładowania przeglądarka wykrywa rozmiar urządzenia, a następnie dostosowuje do niego właściwy wariant.

Który typ strony jest lepszy?
Zarówno strony responsywne, jak i adaptywne są korzystnym rozwiązaniem. Wybór jest kwestią indywidualną i zależy od samej strony. Design responsywny oferuje zazwyczaj niższy koszt podczas tworzenia. Strony tego typu są również łatwiejsze we wdrożeniu i utrzymaniu. Jest to rozwiązanie, które poleca się głównie w przypadku, gdy tworzymy nową stronę www. Jeśli planujemy modernizację strony, wdrożenie responsywności może być bardziej kosztowne. Warto wtedy zastanowić się nad designem adaptywnym. Taki rodzaj stron zapewnia również lepszą kontrolę nad tym, jak będzie wyglądała na danych urządzeniach.
Każdą wersję projektuje się bowiem z duża starannością. Niezależnie od tego, który rodzaj strony wybierzemy, warto mieć na uwadze, że w obecnych czasach strony mobilne to konieczność, dlatego jeśli posiadamy witrynę, która nie została jeszcze przystosowana do smartfonów i tabletów, należy czym prędzej to zmienić.

Opinie (1)

Ewa

2021-09-03 10:42:01

Adres IP:

*.*.*.67

Jeśli mobilna strona internetowa, to tylko responsywna. Sama lektura na temat, bardzo przyjemna.

Zobacz firmy

Paulina Siastała Klinika Belvedere

al. Jana Pawła II 11
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Średnia Ocena

5/5
Dr Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Argonium.pl - agencja interaktywna

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Klejonka drewniana z eukaliptusa

Klejonka drewniana z eukaliptusa

Na co zwrócić uwagę wybierając piec piekarniczy?

Na co zwrócić uwagę wybierając piec piekarniczy?

Rozgrzewające napoje na zimowe wieczory

Rozgrzewające napoje na zimowe wieczory