Zastosowanie materiałów kompozytowych

Zastosowanie materiałów kompozytowych

Materiały kompozytowe charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak również innymi cennymi właściwościami, dzięki którym są chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. W przypadku kompozytów jeden stanowi lepiszcze, które jest gwarancją spójności i elastyczności materiału, natomiast drugi jest elementem zapewniającym odpowiednią odporność na ściskanie oraz rozciąganie. Do kompozytów zaliczamy, m.in. włókno węglowe, włókno szklane, kwarc czy azbest.

Jakie zastosowanie mają materiały kompozytowe?

Materiały kompozytowe, jak już wspomnieliśmy, mają bardzo wiele zastosowań. Kompozyty wykorzystuje się między innymi w budownictwie do tworzenia profili konstrukcyjnych, struktur przekładowych, jak również elementów nośnych — wzmacniają one również konstrukcje basenów czy innych zbiorników. Produkcja kompozytów ma ogromny wkład w rozwój lotnictwa, kolei oraz wojska, ponieważ tworzone są z nich elementy samolotów, pociągów, jak również wyrzutni torpedowych czy pocisków rakietowych. Najbliższej naszego codziennego użytkowania kompozyty z pewnością są wykorzystywane w budownictwie, jak również w przemyśle motoryzacyjny, gdzie odgrywają szczególną rolę — tworzone są z nich części tuningowe do samochodów, jak również efektowne karoserie czy inne części samochodowe.

Budowa kompozytu, jak wygląda?

Ideą materiałów kompozytowych jest uzyskanie lepszych parametrów, niż każdy materiał ma z osobna. Kompozyty należą do najważniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej, ponieważ łączą w sobie cechy, które nie występują w naturalnych surowcach, np. ponadprzeciętna wytrzymałość, która zazwyczaj nie idzie w parze z niewielkim ciężarek i zoptymalizowaną gęstością. Materiały pozyskiwane naturalnie zazwyczaj łączą trwałość z dużą wagą, zaś lekkość równa jest niskiej gęstości, co sprawia, że naturalne surowce często są łamliwe i mogą ulegać biodegradacji. Z założenia kompozyt jest materiałem, który zawiera przynajmniej dwa składniki o różnych właściwościach fizykochemicznych, dlatego możliwe jest zaprojektowanie surowca, który będzie w stanie bez większego problemu spełniać przewidziane dla niego funkcje.

Opinie (1)

Szarko

2022-05-05 17:21:46

Adres IP:

*.*.*.219

Bardzo chciałbym móc kiedyś zobaczyć, jak wygląda taka produkcja materiałów kompozytowych na żywo.

Zobacz firmy

Paulina Siastała Klinika Belvedere

al. Jana Pawła II 11
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Średnia Ocena

5/5
Dr Paluch flebolog

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Argonium.pl - agencja interaktywna

Goździkowa 14A/1
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe?

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe czy atramentowe?

Odkurzacze marki Taski nie tylko do dużych obiektów

Odkurzacze marki Taski nie tylko do dużych obiektów

Na co zwrócić uwagę wybierając piec piekarniczy?

Na co zwrócić uwagę wybierając piec piekarniczy?